Aktualności

12 grudnia, 2024
Konkurs “Moje kosmiczne wakacje 2024”: wyniki
10 grudnia, 2024
POLSA on Tour: Politechnika Krakowska
09 grudnia, 2024
Nagroda Prezesa POLSA za najlepszą pracę dyplomową: znamy zwycięzców edycji 2024
Zobacz wszystkie

Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!

Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
29 sierpnia, 2024

Tygodniowy pobyt na Space Camp to część aktywności w ramach Stypendium Endeavour Ala Wordena, które wygrali: Zuzanna Kassner, Aleksandra Skrocka, Benjamin Kopiec i Tobiasz Dąbrowski, a także nauczycielka Anna Bukiewicz-Szul.  Drużyna jest już w Polsce, a ich relacje są nadzwyczajne! EndeavourScholarship zadbało nie tylko o sam obóz, ale także o poznanie amerykańskiej kultury, wymianę doświadczeń z uczestnikami z odległych krajów i niepowtarzalne okazje do spotkań z astronautami.

Od 3 do 13 lipca 2024 r. nasza reprezentacja przebywała w USA na stypendium Endeavour Scholarship. Pierwsze dni spędzili w Waszyngtonie. W programie organizatorzy zapewnili m.in.: świętowanie Dnia Niepodległości w parku National Mall, obok Capitolu, oglądając niezwykły pokaz fajerwerków, zwiedzanie muzeów kosmicznych w stolicy, Smithsonian National Air and Space Museum i Steven F. Udvar-Hazy Center, odwiedziny w Airbus Experience Center, obiad w ambasadzie EAU, pokłon dla legend eksploracji kosmosu na cmentarzu Arlington czy zwiedzanie posiadłości Jerzego Waszyngtona. Po kilku dniach wszyscy uczestnicy stypendium polecieli do gorącej Alabamy, gdzie spędzili kolejnych wspaniałych 7 dni, na Space Camp w Huntsvile.

Czwórka stypendystów podczas obozu odbyła dwie wielogodzinne kosmiczne misje analogowe w niezwykle szczegółowo odwzorowanych modelach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wahadłowców, biura kontroli lotów oraz lądowników. Odbywali nawet spacery kosmiczne w skafandrach do EVA. Trenowali poruszanie się w nieważkości nurkując w basenie. Przeszli szereg szkoleń sprawnościowych i manualnych, takich jak wspinaczka, symulatory lotów, przeciążenia czy szkolenie z konstrukcji rakiet. Uzupełnieniem programu były lekcje dotycząca historii lotów kosmicznych.

Młodzież miała zajęcia od rana do późnego wieczora. Znaleźli jednak czas na zawarcie fantastycznych przyjaźni z kolegami i koleżankami z 5 krajów świata: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych, Australii, Chile i Singapuru.

Na ceremonii zakończenia, która dostępna była także zdalnie dla rodziców, dyplomy i certyfikaty wręczyło młodzieży trzech astronautów: Charlie Duke (najmłodszy człowiek, który stąpał po Księżycu!), Woody Spring oraz Mike Bloomfield. Po ceremonii stypendyści uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z Charliem Dukiem, który opowiedział o misji Apollo 16. Ostatnią atrakcją zapewnioną przez Fundację Endeavour Scholarship był udział w meczu baseballowym na stadionie Trash Pandas w Huntsvile. Charlie Duke, w asyście stypendystów, rzucał pierwszą piłkę!

W tym samym czasie nauczycielka-stypendystka brała udział w obozie dla nauczycieli. Program był podobny do tego dla młodzieży, wirówki, rakiety, symulacje misji, zamiast nurkowania opiekunowie przeszli emocjonujący trening ewakuacji wodnej. Space Camp to morze inspiracji do pracy, pomysłów na wdrażanie kontekstu kosmicznego w realizację podstawy programowej i absolutnie niezwykłych przeżyć. Nauczycielom zapewniono ponadto spotkania m.in. z dorosłym już „chłopcem, który budował rakiety” – autorem powieści biograficznej Rocket Boys, Homerem Hickamem oraz emerytowanymi inżynierami NASA, którzy tworzyli misje Apollo, wahadłowców i wiele innych.

W czasie wolnym stypendyści mogli zwiedzać do woli muzeum U.S. Space & Rocket Center, które posiada m.in. pamiątki po Wernherze von Braunie, który tam właśnie pracował, autentyczny model rakiety Saturn V czy kapsułę misji Apollo 16.

Stypendium Endeavour to jedyna w swoim rodzaju i absolutnie wyjątkowa możliwość dla zdolnej polskiej młodzieży na udział nie tylko w Space Camp w U.S. Space & Rocket Center w Huntsvile, ale także nadzwyczajne spotkania z legendami sektora kosmicznego.

Czy będą kolejne takie możliwości dla Polaków? To już zależy od sponsorów. Jeśli znajdą się polskie podmioty chętne wesprzeć tą inicjatywę to kolejne grupy młodzieży i nauczycieli będą mogły zdobyć unikalne doświadczenie i inspiracje, które na pewno zaowocują wzmocnieniem sektora #space w naszym kraju.

Więcej informacji o programie stypendialnym, a także relację z edycji 2024 można znaleźć na stronie Fundacji Stypendium Endeavour: Team Poland, relacja fotograficzna.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: