Aktualności

02 grudnia, 2024
IGNIS – pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną
27 listopada, 2024
Kosmiczni detektywi
27 listopada, 2024
Formularz zgłoszeniowy do konkursu “Kosmiczni detektywi”
Zobacz wszystkie

Sympozjum naukowe we Wrocławiu – naukowcy o badaniach w warunkach mikrograwitacji

Sympozjum naukowe we Wrocławiu – naukowcy o badaniach w warunkach mikrograwitacji
22 listopada, 2023

Już 29 listopada we Wrocławiu odbędzie się seminarium naukowe pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej – “Mikrograwitacja i kosmiczne eksperymenty: badania biologiczne w mikroskali i ich znaczenie dla ludzkości”.

Tematem przewodnim sympozjum będzie prowadzenie badań biologicznych w warunkach mikrograwitacji, szczególnie w kontekście badania odpowiedzi komórek nowotworowych na te warunki i poszukiwanie nowych, przełomowych terapii przeciwnowotworowych. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Wydział Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Celem sympozjum jest jak najszersze działanie informacyjne oraz zintegrowanie środowiska medycznego, Politechniki Wrocławskiej oraz firm i wspólne dążenie do opracowania szeregu przełomowych, o cywilizacyjnym znaczeniu eksperymentów naukowych do przeprowadzenia w kosmosie.

Mikrograwitacja zmienia badania nad rakiem i jego leczenie. Ostatnie odkrycia wskazują, że może ona wpływać na zachowanie określonych komórek nowotworowych, wzmacniając apoptozę (obumieranie) i hamując migrację tych komórek. Sugeruje to potencjał skutecznych metod leczenia niższymi dawkami leków, minimalizując skutki uboczne. To ogromny zysk i polepszenie komfortu leczenia dla pacjentów. Polska ma znakomitych naukowców i inżynierów, którzy są w stanie z sukcesem sprostać temu zadaniu. Zespół z Politechniki Wrocławskiej od wielu lat rozwija technologie mikroprzepływowe i integruje wokół tych badań środowisko biomedyczne. Chcemy pozostać w tej roli, rozwiązując problemy techniczne przy pełnej współpracy środowiska medycznego. – zauważa prof. Paweł Knapkiewicz z Wydziału Wydział Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej i zarazem pomysłodawca, organizator sympozjum.

Miejsce wydarzenia, czyli Politechnika Wrocławska nie jest przypadkowe. Eksperyment tej bowiem uczelni dotyczący badań nad komórkami nowotworowymi został wyłoniony przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną do grona 18 eksperymentów, które mają szansę być zrealizowane przez polskiego astronautę podczas misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2024/5 roku.

Eksperymenty w mikrograwitacji to przyszłość, osiągalna już teraz dla polskich zespołów badawczych i firm. To także konieczność, jeśli chcemy prowadzić badania światowym poziomie. Warunki panujące w tym wielkim laboratorium – jakim jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS – umożliwiają prowadzenie badań w warunkach nieosiągalnych na Ziemi. A jeśli do tego jeszcze mogą służyć poprawieniu bezpieczeństwa, jakości i komfortu życia a nawet walce z chorobami cywilizacyjnymi, tym bardziej powinny inspirować naukowców i inżynierów do eksperymentowania w kosmosie. – zaznacza prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.  

W sympozjum wezmą udział wybitni specjaliści – przedstawiciele środowiska biologicznego/medycznego oraz goście reprezentujący ESA i POLSA, m.in.:

  • prof. dr hab. inż. Jan Dziuban, Zastępca Kierownika ds. Naukowych Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej
  • dr hab. inż. Julita Kulbacka, prof. uczelni, Kierownik Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  • mgr inż. Dagmara Jakubowska Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach
  • dr Natalia Baran, Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy/MD Anderson Cancer Center, Houston, Texas, USA
  • dr Oskar Karczewski, Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji, POLSA
  • dr Anna Fogtman, EuropeanAstronautCentre EAC, Crew Exploration Scientist, Space Medicine Team and SciSpacE, HRE-RS

Wydarzenie jest otwarte dla słuchaczy i mediów oraz bezpłatne.

Link do transmisji: https://youtube.com/live/iB_toyueWP8?feature=share

Agenda: https://cbk.space/sympozjum-naukowe/  

Data: 29 listopada
Godz.: 10.45 – 14.15
Miejsce: Politechnika Wrocławska Wydział Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów
Kampus Technologiczny Długa ul. Długa 61, budynek M11, sala 001

Sympozjum naukowe we Wrocławiu – naukowcy o badaniach w warunkach mikrograwitacji
Share:
Wydrukuj lub zapisz: