Aktualności

16 grudnia, 2024
Podsumowanie i wyniki konkursu „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”
12 grudnia, 2024
Konkurs “Moje kosmiczne wakacje 2024”: wyniki
10 grudnia, 2024
POLSA on Tour: Politechnika Krakowska
Zobacz wszystkie

UDANE LĄDOWANIE NA MARSIE

UDANE LĄDOWANIE NA MARSIE
16 lutego, 2021

18 lutego br. odbyło się lądowanie międzyplanetarnej misji MARS 2020, należącej do NASA. Polska Agencja Kosmiczna wraz z Cosmic Hub i CIC Warsaw prowadziła transmisję tego wydarzenia na żywo wraz z komentarzami ekspertów w studio.

– To jest najwspanialsze w nauce i w podboju kosmosu, że cele, które sobie stawiamy, są tak ambitne, że nigdy do końca nie jesteśmy pewni sukcesu. Zawsze pozostaje ten dreszczyk emocji – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna otwierając wydarzenie.

Misja MARS 2020 spędzi na Marsie ok. jednego roku marsjańskiego, czyli ok. dwóch ziemskich lat.  Poszukiwać będzie śladów organicznego życia, wykonywać pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu.

 – Jest to niesamowicie istotny krok w kierunku dalszej eksploracji kosmosu. Misja ma w planach przygotowanie próbki, która podczas następnej misji ma być przywieziona z powrotem. Sprawdzone zostanie również, czy na Marsie da się produkować tlen zarówno dla ludzi jak i jako paliwo do przyszłych statków kosmicznych – powiedział Jakub Stelmachowski, ekspert Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. – Mars 2020 nie jest może tak dużym wydarzeniem jak lądowanie człowieka na Księżycu, ale jego znaczenie może być nawet większe – dodał Stelmachowski.

Istotnym elementem misji jest łazik Perserverance, który dołączył do zasłużonej dla nauki floty marsjańskich pojazdów – Curiosity, Spirit, Opportunity, a wcześniej Sojouner. Perserverance ma rozmiary samochodu i waży nieco ponad tonę. Poza zestawem czujników mobilnego laboratorium fizyko-chemicznego, z pokładu łazika będzie startował specjalny latający dron Ingenuity (Pomysłowość), przypominający mały helikopter. Będzie on zasilany światłem słonecznym, a w czasie trwania misji wykonać ma minimum kilka kilkuminutowych lotów rozpoznawczych w niewielkiej odległości od pojazdu macierzystego. To pierwsza tego typu maszyna w historii astronautyki.

We wczorajszym wydarzeniu POLSA wzięli udział eksperci z Ambasady Stanów Zjednoczonych, CBK PAN, Astroniki, Senera, European Rover Challenge, Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie było retransmitowane przez portal tech.wp.pl oraz Polskie Radio Lublin.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: