Aktualności

13 września, 2024
Nagroda Prezesa POLSA – startuje 7.edycja konkursu na prace dyplomowe  z zakresu badań kosmicznych
03 września, 2024
POLSA na MSPO
30 sierpnia, 2024
Zapraszamy do udziału w Dniu Przemysłu Kosmicznego Wrocław 2024!
Zobacz wszystkie

Znamy laureatów konkursu ENDAVOUR

Znamy laureatów konkursu ENDAVOUR
18 stycznia, 2024

12 stycznia br. poznaliśmy wyniki pierwszej w Polsce edycji Programu Stypendialnego The Endeavour Scholarship Ala Wordena. Już w lipcu laureaci konkursu polecą na tygodniowe szkolenie w U.S. Space & Rocket Center w Huntsville w Alabamie w Stanach Zjednoczonych.

Szczęśliwa czwórka to:

  • Zuzanna Kassner
  • Beniamin Kopiec
  • Tobiasz Dąbrowski
  • Aleksandra Skrocka

oraz opiekunka grupy – Anna Bukiewicz-Szul.

Organizatorem programu jest fundacja AI Worden Endeavour Scholarship, a partnerami polskiej edycji są Targi Kielce oraz POLSA. Partnerem merytorycznym finału jest Centrum Nauki Kopernik.

Finał konkursu

W finale zorganizowanym w Centrum Nauki Kopernik konkursu wzięło udział dwudziestu uczniów z całej Polski, którzy zmierzyli się w dwóch rundach zadań warsztatowych pod czujnym okiem jury. Pracowali w losowo dobieranych i zmiennych grupach wykonując zadania w kategorii naukowej i pozaukowej. Jury obserwowało postępy wykonywanych zadań oceniając współpracę i indywidulane zachowania uczestników.

Szukając członków POLSKIEJ DRUŻYNY 2024, jury oceniało takie cechy jak: umiejętność współpracy w grupie, zaradność, kreatywność, zaangażowanie oraz zdolności interpersonalne min.: komunikatywność, umiejętność nawiązywania pozytywnych relacji.

Pracę grup obserwowali także i wspierali eksperci i przedstawiciele współorganizatorów polskiej edycji konkursu: Peter McKenna z Fundacji Kallmana, płk Marcin Mazur – wiceprezes POLSA, dr Andrzej Mochoń – prezes zarządu Targów Kielce, Irena Cieślińska – dyrektor programowa CNK, Katarzyna Młynek – dyrektor ds. edukacji i komunikacji naukowej CNK. Na początek uczestnicy wzięli udział w dwóch zadaniach tzw. energizerach, mających na celu rozluźnienie atmosfery, rozładowanie stresu i integrację.

Zadania konkursowe i ocena kandydatów

Uczestnicy w grupach kilkuosobowych mieli za zadanie min. zaprojektować i zbudować lądownik księżycowy, mający zapewnić bezpieczne lądowanie specjalnemu pasażerowi – „eggnaucie”. Następnie testowali lądowanie z wysokości 5 m.

Finaliści w kategorii naukowej otrzymali także zadanie zaprojektowania i zbudowania pojazdu, który pokona dystans 5 m. Do dyspozycji grup były takie same materiały, m.in.: rurki, patyczki, pojemniki plastikowe, kartoniki, gumki, sznurek, balonik itp. Dodatkowym ograniczeniem był czas, aby wykonać to zadanie grupy miały 45 minut.

Natomiast zadaniem uczestników w kategorii pozanaukowej było zaprojektowanie i zbudowanie z klocków lego bazy księżycowej, w której osadnicy mieliby przeżyć minimum rok.

Jury oceniało min.: kreatywność, współpracę w grupie, predyspozycje liderskie, zaradność, techniki prezentacji czy np. dążenie do rozwiązania problemu. Nie mniej ważne były umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce, spostrzegawczość, zaangażowanie, umiejętności koncentracji na zadaniu.

Uczestnicy mieli okazję wykazać się umiejętnościami formułowania wypowiedzi, radzenia sobie ze stresem a także praktyczną znajomością języka angielskiego.

W mniejszym stopniu liczyły się efekty realizacji postawionych zadań, istotniejszy bowiem był sam proces dążenia do ich realizacji. Wszyscy finaliści zostali bardzo wysoko ocenieni przez Jurorów, a wybór finałowej czwórki był niezwykle trudny.

Podczas prac nad zadaniami uczestnicy mieli okazję nie tylko konkurować ze sobą, ale również bliżej się poznać, zintegrować i dobrze bawić. Atmosfera świetnej zabawy udzielała się wszelkim obecnym, zwłaszcza podczas testów konstrukcji stworzonych przez zespoły.

Co czeka zwycięzców?

W ciągu najbliższych kilku miesięcy uczestnicy odbędą kilka spotkań online, zarówno z polskimi partnerami Programu, jak i Fundacją Endeavour Scholarship. Będą musieli zaprojektować tzw. “patcha”, tj. logo/znak swojej misji w Space Camp. W czerwcu nasi stypendyści poznają pozostałych uczestników Campu. Będą mieli czas i możliwość do nawiązania przyjaźni jeszcze zanim polecą do USA.

30 czerwca zaplanowany jest wylot do Waszyngtonu, zwiedzanie stolicy, a następnie udział w Space Camp w Huntsville w Alabamie. Finaliści będą mieli także wyjątkową okazję poznać osobiście najmłodszego człowieka, który stąpał po Księżycu – astronautę Charlesa Duka.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: