Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

10 lat Polski w ESA – relacja z konferencji

10 lat Polski w ESA – relacja z konferencji
2 listopada, 2022

W dniach 27-28 października odbyła się konferencja współorganizowana przez Polską Agencję Kosmiczną pt. „10 lat Polski w ESA. Wczoraj, dziś, jutro”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i podsumowania.

Dzień 1 – 27.10

W trakcie otwarcia konferencji, Grzegorz Wrochna, Prezes POLSA, podkreślił, że Polska znajduje się w wyjątkowym czasie i że czeka nas fascynująca przyszłość. – Jesteśmy w przełomowym momencie, który można porównać do rozwoju Internetu w latach 90. Początkowo był on dostępny tylko dla wojskowości i świata nauki, a potem, kiedy jego zastosowanie stało się powszechne, wiemy jak bardzo zrewolucjonizował świat i nasze życie. – zaznaczył. Dodał także, że inwestycje w infrastrukturę kosmiczną powinny być obecnie priorytetem. – Satelity na orbicie są tak samo potrzebne jak droga, lotniska, etc. Warto zainwestować miliony, aby zyskać miliardy. – zaznaczył Prezes.

Z kolei Kamila Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, zaznaczyła, że wejście Polski do ESA w 2012 r. stworzyło szereg możliwości dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Obecnie to jedna z najnowocześniejszych gałęzi polskiego przemysłu.

Ważną częścią agendy pierwszego dnia była prezentacja Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Iwony Stanisławskiej pt. 500 lat polskiej eksploracji kosmosu. Swoje wystąpienia podsumowujące członkostwo Polski w ESA mieli w tej części również: Piotr Zabadała, Przewodniczący Polskiej Delegacji do ESA, MRiT, Paweł Wojtkiewicz z Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Eric Morel de Westgaver, Dyrektor ESA ds. Europejskich, Prawnych i Międzynarodowych.

O kondycji krajowego sektora kosmicznego, o tym co się zmieniło na przestrzeni dziesięciu lat, a przede wszystkim o przyszłości, rozmawiali przedstawiciele kilkunastu firm z branży: CloudFerro Sp. z o.o., Sybilla Technologies sp. z o.o., 6Roads Sp. z o.o., ITTI SP. z o.o., SYDERAL Polska Sp. z o. o., Thorium Space Sp. z o.o., WiRan Sp. z o.o., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o., N7 Space Sp. z o. o., GMV Innovating Solutions Sp. z o.o., KP LABS Sp. z o.o., PIAP Space Sp. z o.o., Creotech Instruments S.A., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, SpaceForest Sp. z o.o., Jakusz SpaceTech Sp. z o.o.

Dyskusja toczyła się w kilku blokach tematycznych:

  • aplikacje i przetwarzanie danych satelitarnych;
  • bezpieczeństwo kosmiczne;
  • elektronika i telekomunikacja satelitarna;
  • instrumenty i struktury;
  • oprogramowanie dla sektora kosmicznego;
  • robotyka kosmiczna i mechanizmy;
  • systemy satelitarne i wynoszenia.

Debatę otworzył Michał Wierciński, Wiceprezes POLSA, który wśród najważniejszych osiągnięć minionych 10 lat wymienił min. zbudowanie polskich kompetencji w zakresie projektowania i budowy platform satelitarnych zarówno klasy nano jak i mikro, platform przetwarzania danych pochodzących z systemów satelitarnej obserwacji Ziemi, a także technologii związanych z rakietowymi systemami wynoszenia ładunków na orbitę. Całość poprowadził Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

W drugiej połowie dnia „stery” przejęli goście specjalni, czyli liczna reprezentacja szefów odpowiedzialnych za kluczowe obszary tematyczne w ESA, którzy opowiedzieli o głównych wyzwaniach Agencji na nowe czasy. Wśród prezentujących byli: Simonetta Cheli, Dyrektor ESA ds. Obserwacji Ziemi; Fabio Favata, dyrekcja ESA ds. Nauki; Géraldine Naja, Dyrektor ESA ds. Komercjalizacji, Przemysłu i Zamówień; Daniel Neuenschwander, Dyrektor ESA ds. Transportu Kosmicznego; Dietmar Schmitt, dyrekcja ESA ds. Telekomunikacji i Zintegrowanych Aplikacji, Jorge Amador Monteverde, dyrekcja ds. Operacji kosmicznych; Marco Falcone, dyrekcja ESA ds. Nawigacji; Leopold Summerer, dyrekcja ESA ds. Technologii, Inżynierii i Jakości oraz Juliette Kaysan, dyrekcja ESA ds. Badania kosmosu przez ludzi i roboty.

Dzień 2 – 28.10

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od debaty „na szczycie”. W rozmowie o przyszłości sektora kosmicznego w Polsce i Europie uczestniczyli kluczowe dla jego rozwoju postaci: Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej; Kamila Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki; Isabella Poldrugo z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej; Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Paweł Wojtkiewicz, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Debatę poprowadził Bartosz Sokoliński, dyrektor Podprogramu Aeropolis i Rozwój w CPK.

Warto przy tym podkreślić, że ESA optymistycznie patrzy w przyszłość. – Bright future – tak krótko podsumował przyszłość europejskiego i polskiego sektora kosmicznego Dyrektor Generalny ESA. Podkreślił również, że rozwój i inwestycje w sektor kosmiczny w jego opinii powinny być priorytetem dla każdego kraju. Jest to ważniejsze tym bardziej obecnie, kiedy trwa kryzys w Ukrainie, a technologie kosmiczne są wykorzystywane m.in. w obronności. Podkreślił także, że kraje inwestujące w innowacje, zawsze wychodzą silniejsze z kryzysów.

Z kolei Grzegorz Wrochna, Prezes POLSA zabierając głos w debacie zaznaczył, że składka, jaką odprowadza Polska do ESA, powinna być postrzegana jako inwestycja. Odniósł się także do opinii Dyrektora Generalnego ESA, że 1 euro wydane na przemysł kosmiczny oznacza jego czterokrotny zwrot. – W mojej ocenie ta relacja jest wyższa i wynosi nawet 1000:1, jeśli przeanalizujemy wpływ branży i technologii na całą gospodarkę. Jesteśmy w przełomowym momencie i jeśli teraz nie zainwestujemy w rozwój sektora, w przyszłości będziemy wydawali ogromne środki, na zakup technologii od innych. – skonkludował Prezes POLSA.

W przerwie pomiędzy panelami odbyła się konferencja prasowa z udziałem DG ESA i prezesa POLSA.

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia konferencji było podpisanie porozumienia między Europejską Agencją Kosmiczną a Agencją Rozwoju Przemysłu na uruchomienie inkubatora biznesowego ESA BIC Poland, który dofinansuje rozwój startupów w branży kosmicznej. 

ESA BIC (Business Incubation Centres) to największa sieć inkubatorów technologicznych w Europie, których celem jest wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców realizujących przedsięwzięcia na wczesnych etapach rozwoju związanych z branżą kosmiczną. Dzięki procesowi inkubacji przedsięwzięcia te staną się działającymi komercyjnie rozwiązaniami. ESA BIC zapewnienia wsparcie w postaci finansowania bezzwrotnego, udostępnienia przestrzeni biznesowej oraz doradztwa o charakterze biznesowym i technologicznym w różnych segmentach branży kosmicznej. Porozumienie podpisali: Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny, ESA; Cezariusz Lesisz, Prezes ARP i Sebastian Dąbski, Wiceprezes ARP.

– Od 2003 roku, kiedy powstało pierwsze centrum ESA BIC, inkubację zakończyły 864 startupy, a 316 działa obecnie. ESA BIC Poland będzie 26. centrum BIC ESA, jak widzicie mamy je w wielu krajach, nie możemy się doczekać budowania w Polsce waszych biznesów i rozwijania waszych pomysłów. Będą dwie lokalizacje: Warszaw i Rzeszów. Zaczniemy od siedmiu startupów w roku, które będziemy wspierać. Celujemy w sumie w 35 startupów. Będziecie zatem Państwo bardzo zapracowani, razem będziemy zapracowani. Będziemy rozwijać nowe możliwości i nowe projekty w Polsce. – podkreślał Josef Aschbacher. Bezpośrednio po podpisaniu porozumienia odbyła się debata „Startupy w Polsce”, która zarazem kończyła dwudniową konferencję.



Zobacz konferencję z odtworzenia:

Share: