Aktualności

02 grudnia, 2024
IGNIS – pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną
27 listopada, 2024
Kosmiczni detektywi
27 listopada, 2024
Formularz zgłoszeniowy do konkursu “Kosmiczni detektywi”
Zobacz wszystkie

Kosmiczna kariera młodych Polaków w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Kosmiczna kariera młodych Polaków w Europejskiej Agencji Kosmicznej
21 marca, 2024

Pierwsza grupa polskich absolwentów studiów magisterskich rozpocznie 1 kwietnia 2024 r.  prestiżowe dwuletnie staże w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Dzięki umowie podpisanej w ubiegłym roku między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Europejską Agencją Kosmiczną oraz pracy koordynacyjnej Polskiej Agencji Kosmicznej, 14 polskich absolwentówstudiów magisterskich już 1 kwietnia br. rozpocznie staże w ESA. To pierwszy nabór do Narodowego Programu Stażowego (ang. National Trainee Programme) w strukturach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

– Polski sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamiczne i niewątpliwie będzie generował coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry, posiadające bogate doświadczenie, w tym doświadczenie w pracy w międzynarodowych ośrodkach. Staże w ESA przyczynią się do budowy nowego pokolenia polskich specjalistów, którzy będą w najbliższych latach budować polskie specjalizacje kosmiczne. Wspieranie rozwoju kadr buduje potencjał i konkurencyjność instytucji przemysłowych i naukowych oraz przyczynia się do postępu i rozwoju krajowej gospodarki – podkreśla wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

O programie stażowym

W ramach Narodowego Programu Stażowego (NTP) w ESA, stażyści wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych Agencji. Zyskają oni cenne doświadczenie zawodowe w środowisku międzynarodowym w takich obszarach jak: inżynieria systemowa; montaż, integracja i testowanie stacji kosmicznej Lunar Gateway; budowa centrum analogowego powierzchni Księżyca; kontrola misji i wsparcie dla załogowych lotów kosmicznych; technologie związane z obserwacją Ziemi.

Dwuletnie staże w ESA umożliwią również uczestnikom poznanie funkcjonowania ESA od strony praktycznej oraz pozyskanie wiedzy i umiejętności, które następnie będą mogły być wykorzystywane w polskim sektorze kosmicznym. Działanie stanowi również szansę dla absolwentów do kontynuowania swojej kariery w ESA. Obecność w strukturach ESA pracowników różnego szczebla, znających potencjał polskiej branży kosmicznej, to dla Polski jako ósmego co do poziomu inwestycji kraju członkowskiego ESA, dodatkowa wartość, która może realnie wpłynąć na liczbę realizowanych przez polskie podmioty projektów i misji kosmicznych.

Zakończony w marcu br. nabór stanowi pierwszy z dwóch naborów, których celem jest skierowanie na dwuletnie płatne staże 30 kandydatów do 2025 r.

Pierwsza grupa stażystów

 – Jakość zgłoszonych kandydatur była bardzo wysoka. Analiza CV i dziesiątki rozmów kwalifikacyjnych, które odbył zespół POLSA pokazały, że zainteresowanie wysokimi technologiami, misjami kosmicznymi, skomplikowanymi projektami jest niezwykle wysokie wśród młodych ludzi w Polsce. Dodatkowo cieszy nas, że widzimy zainteresowanie osób, które już bardzo aktywnie działają w kołach studenckich czy w Radzie Studentów przy POLSA. To pokazuje dojrzałość i determinację tych młodych osób, a nam daje przekonanie, że rekomendujemy najlepszych kandydatów – komentuje prof. Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Spośród 52 zgłoszeń zostało wyłonionych 14 stażystów, którzy będą mieli wyjątkową szansę rozwijać swoje kompetencje pod okiem ekspertów ESA. Wybrane osoby przedstawiają wysoki poziom kwalifikacji i doświadczenia, co zostało szczególnie zauważone przez ESA.

Zakwalifikowani stażyści to absolwenci renomowanych polskich i zagranicznych uczelni m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Warszawskiej oraz uczelni w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

W gronie stażystów znalazły się osoby z sukcesami w międzynarodowych konkursach i projektach kosmicznych, laureaci i finaliści takich konkursów jak Polish Space Fellowship Program, Liderzy Innowacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rankingu Forbes 25under25 w kategorii „Nauka”, jak również stypendyści programów, których gospodarzami były Massachusetts Institute of Technology w USA oraz Kumamoto University w Japonii.

Dopełnieniem cennej wiedzy podczas studiów jest także pierwsze doświadczenie zawodowe jakie stażyści zdobyli w Sieci Badawczej Łukasiewicz, Sener Aerospace & Defence, Creotech Instruments S. A., GMV Innovating Solutions, oraz w ośrodku NASA Jet Propulsion Laboratory.

Polska w kosmosie

Udział Polski w programie stażowym NTP stanowi obok umów bilateralnych i programów opcjonalnych ESA, jeden z elementów zwiększania polskiej obecności w kosmosie.

W ciągu 12 lat członkostwa Polski w ESA polskie podmioty zaangażowane były w kluczowe projekty technologiczne i najbardziej prestiżowe misje naukowe, takie jak na przykład misja JUICE wystrzelona w kwietniu 2023 r.

W ramach coraz ściślejszej współpracy z ESA, w 2024 r. polski astronauta weźmie udział w locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), podczas którego zostaną zrealizowane eksperymenty polskich inżynierów i naukowców.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: