Aktualności

16 grudnia, 2024
Podsumowanie i wyniki konkursu „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”
12 grudnia, 2024
Konkurs “Moje kosmiczne wakacje 2024”: wyniki
10 grudnia, 2024
POLSA on Tour: Politechnika Krakowska
Zobacz wszystkie

Konkurs “Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie” (zgłoszenia zakończone)

Konkurs “Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie” (zgłoszenia zakończone)
3 października, 2024

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej ogłasza pierwszy konkurs edukacyjny w ramach polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Już niebawem Polska zapisze się w historii kosmicznych osiągnięć! Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach polskiej misji technologicznej realizowanej dzięki umowie zawartej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i ESA. To wyjątkowy moment dla polskiej nauki, techniki, edukacji i całego sektora kosmicznego. W związku z tym przełomowym wydarzeniem, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) ogłasza pierwsze z wielu przygotowanych działań edukacyjnych – konkurs “Prosty eksperyment – Kosmiczne odkrycie”.

O konkursie

Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku 11-19 lat, zainteresowanej naukami ścisłymi i technologiami kosmicznymi. Jego celem jest zaprojektowanie eksperymentu, który można przeprowadzić zarówno na Ziemi, jak i w warunkach nieważkości na pokładzie ISS. Organizatorami konkursu są Polska Agencja Kosmiczna i Ministerstwo Technologii i Rozwoju, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także stowarzyszeniem WroSpace i ESERO PL.

Zasady

Uczestnicy konkursu mają za zadanie opracować eksperyment, który może być przeprowadzony w warunkach mikro-ciążenia (nieważkości) na ISS. Do wyboru są trzy obszary tematyczne:

  • efekty fizyczne,
  • płyny,
  • pomiar masy.

Eksperyment musi zostać przeprowadzony na Ziemi, a jego przebieg wyjaśniony z odwołaniem do praw fizyki. Następnie należy opisać, jak eksperyment może zachować się w warunkach nieważkości.

Do zaprojektowania eksperymentu należy zastosować wytyczne wynikające m.in. z procedur bezpieczeństwa obowiązujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

  • Do wykonania demonstracji można użyć na ISS wyłącznie 5 materiałów z listy podanej w Regulaminie (§ 3 pkt. 12).
  • Doświadczenie musi być możliwe do przeprowadzenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w warunkach niewielkiego(mikro) ciążenia:
    • nie może opierać się na sile ciężkości,
    • musi być proste,
    • mieć krótki przebieg (do 2 min),
    • nie może wymagać dużej przestrzeni.
  • Doświadczenie nie może stwarzać warunków, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu astronautów na pokładzie ISS. 

Konkurs wymaga przygotowania krótkiego filmu (maksymalnie 2 minuty) dokumentującego przebieg doświadczenia oraz jego wyjaśnienie, a także tekstowego opisu eksperymentu (maksymalnie 2 strony A4).

W 5 etapach oceny zgłoszeń konkursowych, ostatecznie wyłonione zostanie 10 eksperymentów, które zostaną wykonane przez polskiego astronautę projektowego Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas pierwszej polskiej misji na ISS.

Składanie prac konkursowych

Zgłoszenia przyjmowane będą za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie POLSA od 3 października 2024 roku do 10 grudnia 2024 roku.

Poza wypełnieniem formularza, należy przesłać podpisane dokumenty konkursowe, a także prace konkursowe: plik wideo oraz plik tekstowy.

Nagrody

Zwycięskie eksperymenty zostaną przeprowadzone przez Sławosza Uznańskiego na pokładzie ISS. Część z nich będzie transmitowana na żywo, a ich autorzy będą mieli możliwość uczestnictwa w połączeniu na żywo z astronautą, podczas którego będą mogli skomentować swoje projekty. Dodatkowo laureaci zostaną zaproszeni na specjalną wycieczkę do europejskich ośrodków naukowych związanych z sektorem kosmicznym, gdzie będą mogli zobaczyć najnowsze technologie i poznać kulisy pracy badawczej.

Zwycięskie eksperymenty posłużą także jako materiał edukacyjny, który trafi do polskich szkół, inspirując kolejne pokolenia uczniów do nauki. Po zakończeniu misji odbędzie się “Wielki Finał” – kilkudniowe wydarzenie, które będzie obejmować warsztaty, spotkania z ekspertami z sektora kosmicznego oraz inżynieryjne wyzwania.

Dlaczego warto?

Polska misja na ISS to wyjątkowa szansa na zaprezentowanie naukowych talentów młodzieży. Konkurs “Prosty eksperyment – Kosmiczne odkrycie” nie tylko umożliwia uczestnikom realizację własnych pomysłów naukowych, ale także pozwala na zdobycie bezcennego doświadczenia oraz wzięcie udziału w międzynarodowej przygodzie badawczej. To również okazja do promocji polskich osiągnięć w dziedzinie astronautyki i inspirowania innych do poszukiwania rozwiązań, które mogą zmienić sposób postrzegania fizyki i technologii w przestrzeni kosmicznej.

Formularz konkursowy

Regulamin i załączniki

Share:
Wydrukuj lub zapisz: