Aktualności

11 października, 2024
Polska Agencja Kosmiczna na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym
03 października, 2024
Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej otwarte
03 października, 2024
Formularz zgłoszeniowy do konkursu “Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie”
Zobacz wszystkie

EuroGEO Workshop 2024 za nami  

EuroGEO Workshop 2024 za nami  
11 października, 2024

W dniach 8-10 października w Krakowie odbyły się warsztaty EuroGEO, współorganizowane przez Polską Agencję Kosmiczną. Wydarzenie miało na celu stworzenie wspólnej perspektywy dla rozwoju europejskiej współpracy i koordynacji działań związanych z obserwacją Ziemi w Europie.

EuroGEO jest europejskim mechanizmem koordynacyjnym, częścią Group on Earth Observations (GEO), która ma na celu konsolidację i koordynację działań przyczyniających się do realizacji inicjatyw związanych z obserwacją Ziemi (EO).

Celem spotkania było zmotywowanie społeczności zajmującej się obserwacją Ziemi (EO) do przemyślenia i zmiany pozycji EuroGEO w kontekście zmieniającej się sytuacji w Europie oraz strategii światowej (GEO). Nowa era EuroGEO ma skupiać się na lepszej współpracy i koordynacji między krajowymi i europejskimi ekosystemami EO, tak aby wnieść istotny wkład w GEO oraz czerpać korzyści ze współpracy międzynarodowej – na rzecz rozwoju europejskiego sektora EO.

Warsztaty przyciągnęły każdego dnia ponad 250 uczestników i były okazją do licznych dyskusji wśród krajowych i europejskich decydentów oraz przedstawicieli Group on Earth Observations (GEO), przedstawicieli sektora prywatnego z obszaru EO, środowiska akademickiego, społeczności badawczych oraz przedstawicieli programów i inicjatyw europejskich – takich jak Copernicus, DestinE i projektów finansowanych ze środków UE.

Podczas oficjalnego rozpoczęcia warsztatów o koncepcjach współpracy i koordynacji europejskich zasobów i inicjatyw mówił prezes POLSA – prof. Grzegorz Wrochna, Michał Goszczyński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Joanna Drake, Michel Rixen i Mark Dowell z European Commission, Thierry Ranchin z EuroGEO Secretariat i Ernest Acheampong z GEO Secretariat.

POLSA była organizatorem jednej z sesji EuroGEO, podczas której zostały zaprezentowane najnowsze działania w zakresie obserwacji Ziemi w Polsce w sektorach upstream (dostarczanie technologii) i downstream (wykorzystanie technologii).

W panelu dotyczącym dostarczania technologii można było poznać punkt widzenia podmiotów kosmicznych – producentów instrumentów i narzędzi niezbędnych do realizacji fizycznych działań w przestrzeni kosmicznej: Creotech Instruments, Scanway, Eycore oraz KP Labs. O możliwościach wykorzystania usług i produktów kosmicznych z kolei mówili: Katarzyna Dąbrowska-Zielińska z Instytutu Geodezji i Kartografii, Marek Pieniążek z Głównego Urzędu Statystycznego, Monika Krzyżanowska z CloudFerro, Bożena Łapeta z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Piotr Wężyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Stanisław Lewiński z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Radosław Gurdak z Departamentu Obserwacji Ziemi POLSA uczestniczył w debacie panelowej Engagement of National Data and Platforms to EuroGEO dotyczącej wspieranie synergii między inicjatywami krajowymi i badaniu sposobów zacieśniania współpracy w ramach społeczności EuroGEO. Podczas dyskusji przedstawił możliwości integracji Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS) z innymi europejskimi systemami.

Uczestnicy warsztatów mieli również wyjątkową okazję do wzięcia udziału w polskiej wystawie prezentującej polskie firmy i instytucje związane z technologiami kosmicznymi i obserwacją Ziemi. Wśród wystawców znaleźli się: CloudFerro oraz MGGP Aero, a także uczelnie i instytuty naukowe, takie jak Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Swoją obecność zaznaczyła również delegacja z Ukrainy.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: