Aktualności

16 grudnia, 2024
Podsumowanie i wyniki konkursu „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”
12 grudnia, 2024
Konkurs “Moje kosmiczne wakacje 2024”: wyniki
10 grudnia, 2024
POLSA on Tour: Politechnika Krakowska
Zobacz wszystkie

Studencka Konferencja UP!: relacja

Studencka Konferencja UP!: relacja
26 listopada, 2024

W dniach 15-16 listopada br. w Lublinie na II Studenckiej Konferencji UP! spotkali się eksperci, jak i młodzi, ambitni ludzie, którzy chcą być częścią przyszłości eksploracji kosmosu.To jedno z istotniejszych w Polsce wydarzeń organizowanych z myślą o studentach zainteresowanych sektorem kosmicznym oraz technologiami rozwijanymi w tej branży przygotowała Rada Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej przy wsparciu POLSA, gospodarza, czyli Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a także szerokiego grona partnerów.

Obejrzyj migawki z wydarzenia

Ciekawi goście, solidna dawka aktualnej wiedzy, szansa na nawiązywanie kontaktów

Miesiące przygotowań, planowania, dyskusji i współpracy z partnerami wydarzenia zaowocowały interdyscyplinarnym, dwudniowym programem. Konferencja zgromadziła kilkunastu prelegentów – naukowców, ekspertów oraz propagatorów wiedzy o kosmosie. W oficjalnym otwarciu udział wzięli prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak (Prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką), Monika Król (Urząd Miasta Lublin, Zastępca Dyrektora ds. rozwoju przedsiębiorczości) i dr Aleksandra Bukała (Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej POLSA). Program wydarzenia obfitował w różnorodne tematy, które zaprezentowali zarówno eksperci, jak i praktycy sektora kosmicznego:

Dzień 1

Fotonika kosmiczna – wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Paweł Mergo z UMCS, który opowiedział o zastosowaniu technologii fotoniki w eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz jej znaczeniu dla przyszłych misji.

Misja Polaka na Międzynarodową Stację Kosmiczną od kuchni – dr Aleksandra Bukała, jako project manager polskiej naukowo-technologicznej misji na ISS “IGNIS”, przybliżyła kulisy przygotowań do tego historycznego przedsięwzięcia, w tym zaplanowanych eksperymentów oraz udziału polskiego astronauty.

Działania organizatorów i partnerów – Karol Kołacz i Daniel Płudowski przedstawili działalność Rady Studentów przy Prezesie POLSA oraz organizację JoinThe.Space, które wspierają rozwój młodych talentów w sektorze kosmicznym.

Biznes w branży kosmicznej – dr Piotr Dziuban (Creotech Instruments) podzielił się swoją wiedzą na temat specyfiki działalności biznesowej w sektorze kosmicznym i perspektyw, jakie oferuje.

Debata z ESA BIC Poland – Michał Chwieduk (Agencja Rozwoju Przemysłu) i Kamil Ziółkowski (startup Supercluster) dyskutowali o możliwościach rozwoju start-upów w branży kosmicznej.

Popularyzacja kosmosu wśród młodych osób – Jan Pomierny (Science Now) i Marcin Giza (fundacja Spaceship), pod moderacją Cezarego Kołodziejka, omówili popularyzację kosmosu wśród młodych osób poprzez organizację wydarzeń angażujących oraz aktywizujących młode talenty.

Trendy i szanse rozwoju sektora kosmicznego na świecie – Dawid Biesiadecki-Dziuba (ICEYE) przedstawił globalne perspektywy rozwoju sektora kosmicznego i najnowsze trendy technologiczne.

Dzień 2

Wyścig kosmiczny: Chiny vs USA – Kamil Golemo (UMCS i RS POLSA) omówił geopolityczne rywalizacje w przestrzeni kosmicznej oraz ich znaczenie dla przyszłości eksploracji kosmosu.

Kosmiczne technologie na Ziemi – Maciej Myśliwiec (Space Agency) pokazał, jak wynalazki z sektora kosmicznego znajdują zastosowanie w codziennym życiu i dlaczego warto o tym mówić.

Polska w kosmosie i przykłady jej obecności – dr Tomasz Barciński (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk) zaprezentował przykłady udziału Polski w międzynarodowych projektach kosmicznych.

Porównanie podejścia inżynierskiego w przemyśle lotniczym i kosmicznym – prof. dr hab. inż. Andrzej Majka (Politechnika Rzeszowska) porównał różnice w projektowaniu i realizacji zadań w przemyśle lotniczym i kosmicznym.

Astrogórnictwo od strony prawniczej – Kamil Muzyka (Polska Fundacja Fantastyki Naukowej) przybliżył prawne aspekty wydobycia surowców w przestrzeni kosmicznej.

Wpływ fantastyki naukowej na rozwój sektora kosmicznego – w panelu dyskusyjnym PFFN Tomasz Barciński, Krzysztof Księski, Zbigniew Brzeziński oraz moderator Jakub Bojanowski podjęli temat inspiracji, jakie fantastyka naukowa daje badaczom i inżynierom.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 uczestników – młodych, ambitnych ludzi, chcących rozwijać siebie, poszerzać wiedzę, a nawet kierunkować swój rozwój w stronę branży kosmicznej. Nie zabrakło okazji do zadawania pytań, networkingu oraz wymiany doświadczeń między uczestnikami i ekspertami.

Pomysłodawcami, inicjatorami konferencji, już drugi rok z rzędu, była Rada Studentów przy Prezesie POLSA.

To członkowie Rady opracowali agendę, zaprosili prelegentów i ściągnęli reprezentantów kół naukowych z całego kraju, koordynowali całokształt przygotowań. To kolejny przykład aktywnej roli Rady w integrowaniu i animowaniu środowiska studenckiego, z którego rekrutować się będą przyszłe kadry sektora kosmicznego.

Studencka Konferencja UP!: relacja

Ogromne podziękowania należą się współorganizatorom i partnerom wydarzenia:

  • UMCS, które udostępniło przestrzeń i umożliwiło profesjonalną realizację konferencji.
  • JoinThe.Space, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie wydarzenia na najwyższym poziomie,
  • Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, Fundacji Spaceship, partnerom medialnym i organizacjom studenckim, które włączyły się w promocję i realizację wydarzenia, pokazując, jak wielkie jest zainteresowanie kosmosem w Polsce.

Galeria zdjęć

Zapis konferencji

Dla wszystkich, którzy nie mogli być na wydarzeniu osobiście, zachęcamy do obejrzenia wyżej wymienionych wystąpień na dostępnych nagraniach:

Share:
Wydrukuj lub zapisz: