Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Studencka Konferencja UP!: relacja

Studencka Konferencja UP!: relacja
26 listopada, 2024

W dniach 15-16 listopada br. w Lublinie na II Studenckiej Konferencji UP! spotkali się eksperci, jak i młodzi, ambitni ludzie, którzy chcą być częścią przyszłości eksploracji kosmosu.To jedno z istotniejszych w Polsce wydarzeń organizowanych z myślą o studentach zainteresowanych sektorem kosmicznym oraz technologiami rozwijanymi w tej branży przygotowała Rada Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej przy wsparciu POLSA, gospodarza, czyli Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a także szerokiego grona partnerów.

Obejrzyj migawki z wydarzenia

Ciekawi goście, solidna dawka aktualnej wiedzy, szansa na nawiązywanie kontaktów

Miesiące przygotowań, planowania, dyskusji i współpracy z partnerami wydarzenia zaowocowały interdyscyplinarnym, dwudniowym programem. Konferencja zgromadziła kilkunastu prelegentów – naukowców, ekspertów oraz propagatorów wiedzy o kosmosie. W oficjalnym otwarciu udział wzięli prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak (Prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką), Monika Król (Urząd Miasta Lublin, Zastępca Dyrektora ds. rozwoju przedsiębiorczości) i dr Aleksandra Bukała (Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej POLSA). Program wydarzenia obfitował w różnorodne tematy, które zaprezentowali zarówno eksperci, jak i praktycy sektora kosmicznego:

Dzień 1

Fotonika kosmiczna – wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Paweł Mergo z UMCS, który opowiedział o zastosowaniu technologii fotoniki w eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz jej znaczeniu dla przyszłych misji.

Misja Polaka na Międzynarodową Stację Kosmiczną od kuchni – dr Aleksandra Bukała, jako project manager polskiej naukowo-technologicznej misji na ISS „IGNIS”, przybliżyła kulisy przygotowań do tego historycznego przedsięwzięcia, w tym zaplanowanych eksperymentów oraz udziału polskiego astronauty.

Działania organizatorów i partnerów – Karol Kołacz i Daniel Płudowski przedstawili działalność Rady Studentów przy Prezesie POLSA oraz organizację JoinThe.Space, które wspierają rozwój młodych talentów w sektorze kosmicznym.

Biznes w branży kosmicznej – dr Piotr Dziuban (Creotech Instruments) podzielił się swoją wiedzą na temat specyfiki działalności biznesowej w sektorze kosmicznym i perspektyw, jakie oferuje.

Debata z ESA BIC Poland – Michał Chwieduk (Agencja Rozwoju Przemysłu) i Kamil Ziółkowski (startup Supercluster) dyskutowali o możliwościach rozwoju start-upów w branży kosmicznej.

Popularyzacja kosmosu wśród młodych osób – Jan Pomierny (Science Now) i Marcin Giza (fundacja Spaceship), pod moderacją Cezarego Kołodziejka, omówili popularyzację kosmosu wśród młodych osób poprzez organizację wydarzeń angażujących oraz aktywizujących młode talenty.

Trendy i szanse rozwoju sektora kosmicznego na świecie – Dawid Biesiadecki-Dziuba (ICEYE) przedstawił globalne perspektywy rozwoju sektora kosmicznego i najnowsze trendy technologiczne.

Dzień 2

Wyścig kosmiczny: Chiny vs USA – Kamil Golemo (UMCS i RS POLSA) omówił geopolityczne rywalizacje w przestrzeni kosmicznej oraz ich znaczenie dla przyszłości eksploracji kosmosu.

Kosmiczne technologie na Ziemi – Maciej Myśliwiec (Space Agency) pokazał, jak wynalazki z sektora kosmicznego znajdują zastosowanie w codziennym życiu i dlaczego warto o tym mówić.

Polska w kosmosie i przykłady jej obecności – dr Tomasz Barciński (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk) zaprezentował przykłady udziału Polski w międzynarodowych projektach kosmicznych.

Porównanie podejścia inżynierskiego w przemyśle lotniczym i kosmicznym – prof. dr hab. inż. Andrzej Majka (Politechnika Rzeszowska) porównał różnice w projektowaniu i realizacji zadań w przemyśle lotniczym i kosmicznym.

Astrogórnictwo od strony prawniczej – Kamil Muzyka (Polska Fundacja Fantastyki Naukowej) przybliżył prawne aspekty wydobycia surowców w przestrzeni kosmicznej.

Wpływ fantastyki naukowej na rozwój sektora kosmicznego – w panelu dyskusyjnym PFFN Tomasz Barciński, Krzysztof Księski, Zbigniew Brzeziński oraz moderator Jakub Bojanowski podjęli temat inspiracji, jakie fantastyka naukowa daje badaczom i inżynierom.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 uczestników – młodych, ambitnych ludzi, chcących rozwijać siebie, poszerzać wiedzę, a nawet kierunkować swój rozwój w stronę branży kosmicznej. Nie zabrakło okazji do zadawania pytań, networkingu oraz wymiany doświadczeń między uczestnikami i ekspertami.

Pomysłodawcami, inicjatorami konferencji, już drugi rok z rzędu, była Rada Studentów przy Prezesie POLSA.

To członkowie Rady opracowali agendę, zaprosili prelegentów i ściągnęli reprezentantów kół naukowych z całego kraju, koordynowali całokształt przygotowań. To kolejny przykład aktywnej roli Rady w integrowaniu i animowaniu środowiska studenckiego, z którego rekrutować się będą przyszłe kadry sektora kosmicznego.

Studencka Konferencja UP!: relacja

Ogromne podziękowania należą się współorganizatorom i partnerom wydarzenia:

  • UMCS, które udostępniło przestrzeń i umożliwiło profesjonalną realizację konferencji.
  • JoinThe.Space, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie wydarzenia na najwyższym poziomie,
  • Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, Fundacji Spaceship, partnerom medialnym i organizacjom studenckim, które włączyły się w promocję i realizację wydarzenia, pokazując, jak wielkie jest zainteresowanie kosmosem w Polsce.

Galeria zdjęć

Zapis konferencji

Dla wszystkich, którzy nie mogli być na wydarzeniu osobiście, zachęcamy do obejrzenia wyżej wymienionych wystąpień na dostępnych nagraniach:

Share: