18.123.10 - INVESTIGATION ON THE KEY ISSUES FOR THE REALISATION OF AN AEROSPIKE ROCKET ENGINE - EXPRO PLUS

Publication Date: 03-DEC-18

Program ref.: Technology Developme
Tender Type: C
Tender Status: INTENDED
Price Range: 200-500 KEURO
Budget Ref.: E/0901-01 - Technology Developme
Proc. Prop.: NO
Special Prov.: BE+DK+FR+DE+IT+NL+ES+SE+CH+GB+IE+AT+NO+FI+PT+GR+LU+CZ+RO+PL+EE+HU
Establishment: ESTEC
Responsible: Ford, Mark
Products: Launchers / Propulsion / Solid propulsion motors - BB / Nozzles
Techology Domains: Propulsion / Chemical Propulsion Technologies / Liquid Propulsion Systems
Industrial Policy Measure: N/A - Not apply

Conceptual design and realization of an aerospike engine, by means of inter-disciplinary computational tools (virtual design) and additive layer manufacturing process (3D printer) using ceramic composite materials, to remove the classical drawback of this type ofengine and demonstrate its economic feasibility.

W razie pytań prosimy o kontakt z Polską Agencją Kosmiczną pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio z Europejską Agencją Kosmiczną pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.