19.123.08 - DEVELOPMENT AND PERFORMANCE DEMONSTRATION OF A HIGH SPECIFIC IMPULSE PROPULSION SYSTEM FOR MICRO/NANO/CUBESAT CLASS SPACECRAFT

Publication Date: 04-MAR-19

Program ref.: GSTP Element 1 Dev
Tender Type: C
Tender Status: INTENDED
Price Range: > 500 KEURO
Budget Ref.: E/0904-611 - GSTP Element 1 Dev
Proc. Prop.: DIPC
Special Prov.: AT+BE+CH+CZ+DE+DK+EE+ES+FI+FR+GB+GR+HU+IE+IT+LU+NL+NO+PL+PT+RO+SE+SI+CA
Establishment: ESTEC
Directorate: Directorate of Tech, Eng. & Quality
Department: Mechanical Engineering Department
Division: Propulsion & Aerothermodynamics Division
Responsible: Gonzalez Del Amo, Jose
Products: Satellites & Probes / Propulsion / Electric Propulsion / Electrostatic Propulsion Systems
Techology Domains: Propulsion / Electric Propulsion Technologies / Electrostatic Systems
Industrial Policy Measure: N/A - Not apply

The objective of this activity is to identify candidate thruster technology from existing developments. Once the technology is selected, the objective will be to develop a sun-beam to ion-beam system specification and unit level specifications compatible with cubesat requirements and constraints, and to develop to an EM standard for characterisation.

W razie pytań prosimy o kontakt z Polską Agencją Kosmiczną pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio z Europejską Agencją Kosmiczną pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.