Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Upadek rakiety Angara A5 monitorowany z udziałem POLSA

Upadek rakiety Angara A5 monitorowany z udziałem POLSA
5 stycznia, 2022

Polska Agencja Kosmiczna, wraz z partnerami z Konsorcjum EUSST, uczestniczyła w obserwacji elementów rosyjskiej ciężkiej rakiety nośnej Angara A5, która po nieudanej próbie umieszczenia weszła w ziemską atmosferę 5 stycznia br. późnym wieczorem naszego czasu.

Ładunek wraz z górnym członem rakiety Perseusz miał masę ok. 4 ton. Tor lotu obejmował większość kontynentów w tym Europę i Polskę.

Sytuacja podczas ostatnich kilkunastu godzin niekontrolowanego lotu obiektu przed wejściem w atmosferę była bardzo dynamiczna, zależna od wielu czynników. Początkowo jako miejsce wejścia w atmosferę wskazywano Ocean Spokojny i ostatecznie właśnie ta prognoza co do lokalizacji się sprawdziła. Estymacje mówiły też o okolicach Półwyspu Arabskiego, a następnie o wschodniej Kanadzie.

Jeszcze przed północą naszego czasu 18th SPCS podała na Tweeterze, że obiekt wszedł w atmosferę o 22:08 (CET). W dyskusji w mediach społecznościowych pojawiały się również bardziej dokładne estymacje obszaru wejścia obiektu w atmosferę.

Przypomnijmy: rakieta Angara A5 wystartowała 27 grudnia 2021 r. z  Kosmodromu Plesieck w Rosji. Problem pojawił się już w momencie drugiego odpalenia silnika górnego stopnia rakiety, w którym znajduje się ładunek. Silnik wyłączył się w zaledwie 2 sekundy po uruchomieniu. W efekcie górny stopień rakiety wraz z ładunkiem został na niskiej orbicie.

Polska od 2018 r. jest członkiem europejskiego Konsorcjum EU SST, w którego skład wchodzi 7 państw (Hiszpania, Włochy, Polska, Francja, Niemcy, Rumunia, Portugalia). Głównym zadaniem Konsorcjum jest m.in. obserwacja i ocena ryzyka ponownego wejścia w atmosferę Ziemi sztucznych obiektów kosmicznych, w tym członów rakiet. Konsorcjum EUSST obserwuje kolejne obiekty spadające: Electron (USA) – 8-10 stycznia br, oraz Epsilon (Japonia) – 12-16 stycznia br.

Share: