Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Konferencja “Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym”: podsumowanie

Konferencja “Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym”: podsumowanie
12 czerwca, 2024

Dwa dni prezentacji, szereg poruszonych obszarów tematycznych, 250 uczestników stacjonarnych i blisko 700 widzów online, a między nimi niezliczone interakcje, dyskusje, nawiązane kontakty. Zorganizowane przez POLSA 27 i 28 maja br. w Europejskim Centrum Solidarności wydarzenie udowodniło, że administracja publiczna i służby są coraz bardziej świadome korzyści płynących z korzystania z technologii satelitarnych do swoich rozmaitych zadań, w tym zarządzania kryzysowego, a rynek może im zaoferować ciekawą, odpowiadającą na wiele ich potrzeb ofertę.

W konferencji wzięli udział reprezentanci europejskich agencji i instytucji, parlamentu, służb podległych rządowi i samorządom różnego szczebla, a także firm sektora kosmicznego. Ich spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy w obszarze dostępu do najnowocześniejszych technologii i usług. Sporym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne rozwiązania z dziedziny technologii satelitarnych, specjalistyczny sprzęt, w tym mobilne terminale, które można było zobaczyć na stoiskach wystawionych przez przemysł – firmy Teldat, GISS, TTCOMM, Thorium, Exatel, Vortex, jak również już będący na wyposażeniu policji wóz zapewniający sprawną komunikację satelitarną w terenie.

Większość prelegentów i panelistów bezpośrednio lub pośrednio nawiązywała do aktualnej sytuacji międzynarodowej – przede wszystkim agresji rosyjskiej w Ukrainie, podwyższonego stanu gotowości, w jaki weszły państwa UE i NATO w związku z zagrożeniami dla infrastruktury krytycznej i bezpieczeństwa obywateli. Także gość specjalny konferencji, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, właśnie przywołując rozwój wypadków za naszą wschodnią granicą i ich konsekwencje, podkreślał konieczność kompleksowego wzmacniania zasobów państwa i jego zdolności, jeżeli chodzi o monitorowanie ryzyk, identyfikowanie niebezpiecznych zjawisk i zdarzeń, kompatybilność między poszczególnymi systemami.

O tym, co w tym kontekście już robi lub planuje zrobić sama Polska Agencja Kosmiczna, opowiadał prezes POLSA Grzegorz Wrochna:

– Dzisiaj coraz częściej przez przypadki odmieniamy słowo bezpieczeństwo – rozumiane szeroko, od sytuacji geopolitycznej kraju, po zmiany klimatu skutkujące katastrofami naturalnymi. Z tego powodu rola POLSA, w perspektywie rozwoju i upowszechnienia stosowania technologii satelitarnych jest znacząca. Badamy potrzeby polskich służb w sytuacjach kryzysowych oraz polskiej administracji. Wspieramy krajowy sektor kosmiczny, aby firmy i instytucje naukowe mogły te technologie satelitarne rozwijać i dostarczać na rynek. Rolą POLSA jest też doradzanie Ministerstwu Rozwoju i Technologii oraz innym ministerstwom, jak technologie satelitarne można i trzeba zastosować dla dobra kraju. Dlatego POLSA przygotowując rekomendacje dla MRIT – związane z alokacją naszego wkładu do ESA – rekomendowała rozbudowę programu bezpieczeństwa cywilnego – Civil Security from Space. Drugą rekomendacją była też budowa prototypowej konstelacji satelitów obserwacji ziemi – zarówno optycznych jak i radarowych. Pracujemy z ESA także nad utworzeniem w kraju ośrodków ESA Hub, gdzie będą rozwijane technologie na potrzeby konkretnych służb np. pogotowia, straży, policji w sytuacjach, kiedy informacja o tym, co się dzieje, jest kluczowa. – wymieniał szereg funkcji, jakie pełni POLSA w zakresie technologii satelitarnych prezes Wrochna.

Daleko idące zrozumienie i świadomość znaczenia dalszego inwestowania w infrastrukturę orbitalną i naziemną, poszerzanie funkcjonalności i rozwój kompetencji z poziomu ponadnarodowego, przebijało także z wystąpień i prezentacji przedstawicieli Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA (z Dyrektorem Generalnym Rodrigo da Costą na czele), Komisji Europejskiej (dokładniej Dyrekcji Generalnej ds. obronności i kosmicznych DG DEFIS) oraz Europeskiej Agencji Kosmicznej ESA. Jako przykłady pojawiały się tutaj m. in. programy UE COPERNICUS, Galileo, GOVSATCOM czy instrumenty inkubacji innowacyjnych przedsięwzięć na etapie start-upów jak inicjatywa CASSINI.

Równolegle z pokazywaniem przydatności technologii satelitarnych w zarządzaniu kryzysami spowodowanymi przez czynniki czysto ludzkie, prelegenci i dyskutanci, często na konkretnych przykładach, udowadniali, jak skuteczne mogą być te same lub podobne narzędzia w przeciwdziałaniu i reagowaniu na katastrofy naturalne: pożary, powodzie, inne ekstremalne zjawiska pogodowe.

Polska Agencja Kosmiczna serdecznie dziękuje za wielowymiarowe wsparcie partnerowi głównemu wydarzenia – InvestGDA – Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o., partnerom – Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego oraz EUSPA Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego. Podziękowania należą się także patronom honorowym – Ministerstwu Rozwoju i Technologii, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Cyfryzacji, Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandrze Dulkiewicz, Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Strukowi oraz Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa. Dzięki gościnie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku mogliśmy spotkać się w tej wyjątkowej przestrzeni. Dziękujemy także wszystkim podmiotom i osobom zaangażowanym w obsługę, oprawę, sprawny przebieg i poprowadzenie konferencji, wspierających nas zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu wydarzenia.

Mamy nadzieję, że konferencja trafiła w oczekiwania jej uczestników. Liczymy na kolejne spotkania w podobnym gronie reprezentantów administracji, służb mundurowych, ekspertów, przedstawicieli przemysłu.

„Polska jako nowoczesny, skuteczny i sprawny kraj powinna dążyć do osiągnięcia zdolności satelitarnych w najbliższej perspektywie czasowej z uwagi na okoliczności, w którym się aktualnie znajdujemy. Coraz szersze zainteresowanie technologiami satelitarnymi i zrozumienie potrzeb ich stosowania zauważa się poprzez aktywne zaangażowanie uczestników wydarzeń, takich jak konferencja „Technologie satelitarne w Zarządzaniu Kryzysowym”. Tak duże zainteresowanie tematyką konferencji oraz wygłaszanymi podczas niej prelekcjami pokazuje, jak ważne są praktyczne kwestie wykorzystania technologii satelitarnych, które stanowią kluczowy element w procesach zarządzania kryzysowego w państwie.”  – podsumował Rafał Borek, Dyrektor Departamentu Telekomunikacji i Nawigacji Satelitarnej POLSA.

Wydarzenie można w każdej chwili obejrzeć na platformie YouTube Polskiej Agencji Kosmicznej:

GALERIA ZDJĘĆ

Share: