Aktualności

08 stycznia, 2025
ESA Science Industry Day in Poland
08 stycznia, 2025
Kosmiczne podsumowanie 2024 roku
16 grudnia, 2024
Podsumowanie i wyniki konkursu „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”
Zobacz wszystkie

Konkurs “Kosmiczni detektywi”

Konkurs “Kosmiczni detektywi”
27 listopada, 2024

Polska Agencja Kosmiczna serdecznie zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 6 do 14 lat do udziału w wyjątkowym konkursie pn.: „Kosmiczni Detektywi. Znajdź kosmiczne technologie w swoim życiu.”. Jest to kolejny konkurs stworzony na potrzeby realizowanej w roku 2025 polskiej misji naukowo – technologicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To niepowtarzalna okazja, by wkroczyć w świat nauki, technologii i kosmosu, odkrywając, jak innowacje stworzone dla badań kosmicznych pomagają nam każdego dnia na Ziemi.

Współorganizatorem konkursu jest Ministerstwo Technologii i Rozwoju, partnerem Ministerstwo Edukacji Narodowej, a partnerami merytorycznymi: Europejska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN, ESERO PL oraz stowarzyszenie WroSpace.

Konkurs „Kosmiczni Detektywi” to fascynująca przygoda, w której uczestnicy wcielają się w rolę detektywów śledzących ślady technologii kosmicznych, które znalazły zastosowanie w naszym codziennym życiu. Zadaniem uczestników jest znalezienie przykładu technologii opracowanej pierwotnie na potrzeby kosmicznych misji, a następnie pokazanie, jak została ona zaadaptowana na Ziemi, np. w kuchni, medycynie, transporcie czy komunikacji.

Uczestnicy będą mogli wybrać jedną z wielu form przekazu swojej pracy konkursowej: film, animacja, prezentacja, opowiadanie, gra, a nawet forma artystyczna! Ważne jest, aby zawrzeć w niej rys historyczny wybranej technologii, jej pierwotne zastosowanie w misjach kosmicznych, sposób jej przekształcenia, wytłumaczyć jej działanie oraz przykłady wykorzystania w codziennym życiu.

Najlepsze prace nie tylko zostaną nagrodzone, ale także wykorzystane w materiałach edukacyjnych stworzonych specjalnie na potrzeby polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, w której weźmie udział polski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Sławosz Uznański. Dzięki temu zwycięzcy będą mieli swój wkład w promowanie edukacji kosmicznej w całej Polsce.

Na zwycięzców konkursu czeka wyjątkowa nagroda, w skład której oprócz upominków rzeczowych, przygotowano niezwykłe przeżycia, które z pewnością na długo zapadną w pamięci:

1. Spotkanie na żywo z polskim astronautą

Zwycięzcy konkursu będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wydarzeniu, podczas którego połączą się na żywo z Sławoszem Uznańskim przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

2. Wycieczka do europejskich ośrodków naukowych

Zwycięzcy wezmą udział w kilkudniowej wycieczce do wiodących ośrodków badawczo-technologicznych związanych z sektorem kosmicznym. To wspaniała okazja, by z bliska zobaczyć, jak rozwijane są technologie, które przyczyniają się do eksploracji kosmosu, a także porozmawiać z ekspertami w tej dziedzinie.

Szczegóły wyjazdu zostaną ogłoszone w pierwszej połowie 2025 roku, a sama wycieczka odbędzie się w drugiej połowie 2025 roku.

3. Wielki Finał z udziałem Sławosza Uznańskiego

Zwycięzcy zostaną zaproszeni na elitarne wydarzenie pn.: „Wielki Finał”, w którym spotkają się osobiście z polskim astronautą. Będzie to spotkanie pełne warsztatów, inżynieryjnych wyzwań, a także rozmów z naukowcami i ekspertami z branży kosmicznej. Termin finału zostanie ogłoszony po zakończeniu misji i powrocie astronauty do Polski.

4. Edukacyjny wkład zwycięzców

Zwycięskie prace konkursowe zostaną włączone do materiałów edukacyjnych, które trafią do polskich szkół. Tym samym twórczość laureatów stanie się częścią lekcji fizyki i przedmiotów ścisłych, inspirując kolejne pokolenia do nauki i pasji do kosmosu.

Dla tych, którzy nie znajdą się w gronie głównych zwycięzców, przewidziano nagrody pocieszenia w postaci zaproszeń na jedno z połączeń na żywo z astronautą na ISS. To także wyjątkowa okazja, by poczuć bliskość kosmicznej misji.

Dla kogo?

Konkurs skierowany jest do uczniów polskich szkół w wieku od 6 do 14 lat. Udział w konkursie mogą brać drużyny (od 2 do 5 osób) pod opieką nauczyciela, rodzica lub edukatora. Każdy uczestnik musi mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konkursie.

Jak wziąć udział?

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są online poprzez formularz dostępny na stronie POLSA. Wraz ze zgłoszeniem należy dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty, w tym zgody rodziców/opiekunów podpisane Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym, pracę konkursową, opis zadania.

Termin zgłoszeń

27 listopada 2024 r. do 30 stycznia 2025 r.

Ogłoszenie wyników

Marzec 2025 r. na stronie POLSA

Zapraszamy!

Dodatkowe informacje oraz materiały:

Share:
Wydrukuj lub zapisz: