Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii z wizytą w POLSA w Gdańsku

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii z wizytą w POLSA w Gdańsku
30 czerwca, 2021

150 mln euro na rozwój polskiego sektora lotniczo-kosmicznego w Krajowym Planie Odbudowy i Krajowym Programie Kosmicznym – zapowiedział 25 czerwca br w Gdańsku, wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek. W trakcie swojej wizyty odwiedził Polską Agencję Kosmiczną oraz firmę Space Forest. Spotkał się także z Radą Studentów przy Prezesie POLSA.

Wiceminister rozmawiał w POLSA z prezesem Grzegorzem Wrochną, prezydent miasta Aleksandrą Dulkiewicz, przedstawicielami gdańskich uczelni wyżyszych oraz Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Głownym tematem rozmów były plany związane z rozwojem działalności Polskiej Agencji Kosmicznej na Pomorzu.

Podsekretarz w MRPiT, nawiązał do przedstawionej na początku czerwca br. przez wicepremiera Jarosława Gowina Polityki Przemysłowej Polski. W dokumencie wskazano, iż sektor lotniczo-kosmiczny jest jednym z ważniejszych dla rozwoju polskiego przemysłu. Znalazł się także w grupie branż posiadających nowe perspektywy rozwoju, które mogą przyczynić się do stworzenia nowego modelu polskiej gospodarki.

Wiceminister podkreśli, iż zgodnie z Polityką, istotną rolę w rozwoju polskiego sektora kosmicznego będą odgrywać dane satelitarne i ich wykorzystanie. Poprzez instrumenty Krajowego Programu Kosmicznego, ulgi podatkowe na B+R oraz stymulowanie popytu sektora publicznego, nastąpi rozwój technologii gromadzenia, przetwarzania i wykorzystania danych cyfrowych pochodzących z obserwacji Ziemi. Jednym z priorytetów będzie także budowanie systemu bezpieczeństwa kosmicznego oraz finansowanie prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych w zakresie kluczowych technologii. W Polityce Przemysłowej Polski wskazano również konieczność zwiększenia liczby absolwentów kierunków technicznych, gotowych do podjęcia pracy w branży lotniczo-kosmicznej. Ma w tym pomóc rozwój szkolnictwa branżowego, kształcenia dualnego oraz kierunki zamawiane, zgodne z potrzebami sektora. Wiceminister przedstawił także najważniejsze założenia przygotowywanego w MRPiT wraz z POLSA Krajowego Programu Kosmicznego, który powinien zostać ogłoszony we wrześniu br. Celem głównym dokumentu jest rozbudowa potencjału przemysłu i jednostek naukowych polskiego sektora kosmicznego dla zaspokajania potrzeb Państwa i gospodarki oraz skutecznego konkurowania na rynkach międzynarodowych.

Wiceminister zapowiedział budowę w Gdańsku Centrum Operacyjnego POLSA, które będzie zajmowało się zarówno pozyskiwaniem danych, ich przetwarzaniem i przechowywaniem, jak i  udostępnianiem ich firmom, uczelniom czy administracji państwowej. – To będzie nowoczesna, wysokiej klasy siedziba, jakiej jeszcze w Polsce nie było. Powinna powstać do roku 2025-2026. Wstępnie koszt budowy to ok. 20 mln euro – mówił o szczegółach inwestycji prezes
POLSA Grzegorz Wrochna. Dodał, że Centrum będzie również zajmowało się bezpieczeństwem kosmicznym, w tym monitorowaniem zagrożeń płynących z przestrzeni kosmicznej. Zdaniem prezesa Wrochny Gdańsk jest znakomitym miejscem dla lokalizacji Centrum Operacyjnego. – Istotne są przede wszystkim względy logistyczne. Im dalej na północ umiejscowiona antena, tym więcej danych może pozyskać z satelitów. Tu także znajduje się siedziba główna POLSA – dodał prezes Wrochna. Podkreślił, że na Pomorzu funkcjonuje klika prężnie rozwijających się firm kosmicznych oraz znakomite uczelnie, które prowadzą cały szereg badań związanych z kosmosem. Wiceminister Robert Tomanek, na zakończenie swojej wizyty, spotkał się z Radą Studentów przy Prezesie POLSA. Rozmowy dotyczyły m.in. możliwości zastosowania technologii kosmicznych w wielu aspektach rozwoju gospodarki, m.in. w inżynierii, urbanistyce, ochronie środowiska, obserwacji Ziemi i obronności.

Share: