31 sierpnia 2023 r. zmarł Profesor Piotr Wolański – polski naukowiec, profesor nauk technicznych o specjalności napędy lotnicze i kosmiczne, silniki spalinowe, spalanie, technika cieplna, wybuchy. Był osobą lubianą i szanowaną przez całą społeczność sektora kosmicznego.
Jako pierwszy wysunął hipotezę o wpływie efektów zderzeń kosmicznych na procesy zachodzące na Ziemi w odległej przeszłości. Opracował także hipotezę powstania Księżyca oraz kontynentów, które wraz z zespołem prof. Karola Jacha z Wojskowej Akademii Technicznej poddał weryfikacji.
Był związany z Pracownią Technologii Kosmicznych w Instytucie Lotnictwa, którą stworzył i którą przez wiele lat się opiekował. Pod jego okiem powstawały pierwsze polskie sztuczne studenckie satelity Ziemi PW-Sat i PW-Sat2. Aktywnym działaniem inspirował młodych do odkrywania tajemnic kosmosu.
W drugiej połowie lat 70. przygotowywał kandydatów na polskiego kosmonautę w ramach programu „Interkosmos” w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.
Profesor Piotr Wolański zainicjował nowy kierunek nauczania „Lotnictwo i Kosmonautyka” na Politechnice Warszawskiej. Z jego inicjatywy powstało także Studenckie Koło Astronautyczne. Profesor był związany również z Wojskową Akademią Techniczną – pracował między innymi w Zakładzie Materiałów Wybuchowych Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.
W latach 80. gdy Prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego został płk Mirosław Hermaszewski, Profesor Wolański był jego zastępcą. Po zakończeniu kadencji generała Hermaszewskiego, Profesor został Prezesem PTA.
W 1995 r. dołączył do Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych (KBKiS) Polskiej Akademii Nauk. Cztery lata później został powołany na wiceprzewodniczącego Komitetu i pełnił tę funkcję przez cztery kolejne kadencje, do 2019 roku. W uznaniu za zasługi został jednomyślnie wybrany Honorowym Przewodniczącym KBKiS.
Przez wiele lat współpracował z Polską Agencją Kosmiczną. Jako członek Rady POLSA miał wpływ na kierunki rozwoju Agencji oraz brał udział w opracowywaniu projektów strategicznych programów badań i prac rozwojowych z zakresu przestrzeni kosmicznej.
Opracowano na podstawie:
https://www.wojsko-polskie.pl/wat/doktor-honoris-causa-piotr-wolanski
https://zbiam.pl/artykuly/dzialalnosc-kosmiczna-profesora-piotra-wolanskiego