• Banner EUMETSAT

Polska w EUMETSAT

Polska nawiązała relacje z EUMETSAT w 2000 r. jako członek współpracujący, a pełne członkostwo uzyskała w 2009 r. Ustawa o ratyfikacji Konwencji w sprawie ustanowienia Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) sporządzona w Genewie 24 maja 1983 r. została przyjęta przez Parlament RP 9 stycznia 2009 r. Za relacje z organizacją odpowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, który bierze udział w pracach organów EUMETSAT. Przedstawiciele IMGW uczestniczą w posiedzeniach rad programowych i komitetów EUMETSAT. Dzięki członkostwu w organizacji Polska ma pełen dostęp do danych satelitarnych pochodzących z jej satelitów. Zobrazowania zapewniane przez EUMETSAT są wykorzystywane w pierwszej kolejności przez państwowe służby hydrologiczno-meteorologiczne do opracowywania prognoz, hydrometeorologicznej osłony społeczeństwa i gospodarki, monitorowania zmian klimatu oraz przez Siły Zbrojne RP, wyższe uczelnie i instytuty badawcze. Obrazy z satelitów meteorologicznych mogą też mieć zastosowanie w: rolnictwie, leśnictwie, zarządzaniu terenami, gospodarce przestrzennej, planowaniu inwestycji, monitorowaniu obszarów wodnych (włączając Morze Bałtyckie) i atmosfery, w tym m. in. dokonywaniu pomiarów gazów śladowych i aerozoli.

Więcej informacji: prezentacja IMGW-PIB na temat członkostwa i korzyści dla Polski oraz Polska w Eumetsat_IMGW

Kontakt do przedstawicieli IMGW-PIB współpracujących z EUMETSAT:

dr inż. Piotr Struzik
Dział Teledetekcji Satelitarnej
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
tel.: +48 12 639 81 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Monika Pajek
Agent Licencyjny EUMETSAT na Polskę
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Państwowy Instytut Badawczy
Wydział Teledetekcji Satelitarnej/OKk
tel.: +48 12 63 98 190
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

EUMETSAT Ewapotranspiracja Polska IMGW
Ewapotranspiracja Polska IMGW. źródło: EUMETSAT/IMGW
link
Huragan Ksawery  Pole Wiatru Na Morzu Z Danych ASCAT Oraz  Modelu ECMWF Nad Ldem
Huragan Ksawery (5/6.12.2013) – Pole wiatru na morzu z danych ASCAT oraz modelu ECMWF nad lądem. źródło: EUMETSAT/IMGW
link
Silne Opady Deszczu W Polsce 29072013  Suma Opadu Za 24 Godz Z Danych Satelitarnych
Silne opady deszczu w Polsce (29.07.2013) – Suma opadu za 24 godz. z danych satelitarnych (produkt H-SAF). Ekstremalne wartości opadu (do 100 mm) spowodowały powódź na Dolnym Śląsku. źródło: EUMETSAT/IMGW
link
IMG IL 18 05 13 A LRG Mapa Powodzi W Polsce
Mapa powodzi w Polsce. źródło: EUMETSAT/IMGW
link

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.