Forum Obserwacji Ziemi 2023

Czwarta edycja Forum Obserwacji Ziemi odbyła się pod hasłem „Nowe Horyzonty Obserwacji Ziemi” w dniach 8-9 listopada w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W agendzie FOZ 2023 znalazły się sesje poświęcone sztucznej inteligencji w analizie obrazów, detekcji i klasyfikacji obiektów na zobrazowaniach SAR, monitorowania środowiska (Puszczy Białowieskiej, obszarów zapadlisk w Trzebini czy Odry) oraz radzenia sobie ze zmianami klimatu. Poznaliśmy szeroką gamę narzędzi i propozycji infrastruktury do uzyskiwania gotowych produktów satelitarnych oraz potencjał danych wysokorozdzielczych z mikrosatelitów komercyjnych. Podczas debaty na temat przyszłości satelitarnych systemów obserwacji Ziemi w Polsce wybrzmiało, że danych satelitarnych nigdy nie będzie za dużo, a na horyzoncie jawi nam się era satelitów klasy mikro. Należy podkreślić w tym miejscu, że polskie firmy podbijają międzynarodowy rynek kosmiczny w tym zakresie.

Forum Obserwacji Ziemi 2023

Forum Obserwacji Ziemi 2023 to 31 punktów bogatego w różnorodne zagadnienia programu, 37 niezastąpionych i niezwykle inspirujących prelegentek i prelegentów oraz 124 osoby, które wzięły udział w wydarzeniu stacjonarnie. FOZ 2023 to również 10 godzin, 38 minut i 7 sekund nagranego materiału, na którym doskonale widoczna jest cudowna atmosfera, jaką udało się stworzyć wszystkim, którzy zaangażowani byli w to wyjątkowe wydarzenie. FOZ 2023 to także 14 godzin poświęconych na montaż i demontaż wszystkich elementów pięknej scenografii, na temat której usłyszeliśmy wiele wyrażających zachwyt komentarzy.

Tym, co nas zaskoczyło i jednocześnie niezmiernie ucieszyło, są statystyki z transmisji wydarzenia na YouTube i Facebooku. Stream realizowany na YouTube miał bowiem 2860 odsłon, a na platformie Facebook aż 7715 – łącznie 10 575 wyświetleń. Uczestnicy online mieli możliwość wysłuchania wszystkich prelekcji, dyskusji oraz rozmów odbywających się pomiędzy poszczególnymi wystąpieniami.

Forum Obserwacji Ziemi 2023 – dzień 1
Forum Obserwacji Ziemi 2023 – dzień 2

To wyjątkowe wydarzenie wspierał nasz tegoroczny Partner Główny – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego Forum odbyło się w wyjątkowym miejscu, jakim jest Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Forum Obserwacji Ziemi to największa impreza organizowana przez POLSA, która już na stałe wpisała się w kalendarz kluczowych wydarzeń dotyczących pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania danych satelitarnych. Zainteresowanie, jakim się cieszy, najlepiej pokazuje, jak ważne jest zapewnienie przestrzeni do rozmów, wymiany doświadczeń oraz rozwijania współpracy pomiędzy dostawcami a użytkownikami danych geoprzestrzennych, a także kluczową rolę POLSA w tym zakresie. To wszystko sprawia, że z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną edycję FOZ.

Fotorelacja z wydarzenia

Agenda wydarzenia

Partner Główny:

Forum Obserwacji Ziemi 2023
Share: