• Banner PERASPERA

Projekt I3DS nagrodzony za rozwiązania dla robotyki kosmicznej – podwójny sukces polskiego przemysłu

Projekt I3DS dotyczący robotyki kosmicznej, realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, w którego skład weszły Instytut PIAP oraz spółka Hertz Systems, otrzymał prestiżową nagrodę. W dniu 11 grudnia 2019 r. w Paryżu Frédérique Vidal, francuska minister Szkolnictwa WyższegoBadań Naukowych i Innowacji  uhonorowała projekt finansowany w ramach programu H2020 „Per Aspera” wyróżnieniem Stars of Europe.

Zestaw sensorów rozwijanych w projekcie I3DS służył będzie przyszłym misjom serwisowym i eksploracyjnym. Zakończony w lutym 2019 roku projekt realizowany był w ramach Strategicznego Klastra Badawczego „Per Aspera”, którego nowym członkiem od 2019 r. jest także  Polska Agencja Kosmiczna.

Projekt koncertował się w szczególności na rozwoju technologii czujników do przyszłych misji serwisowych, polegających na przechwytywaniu, naprawie i tankowaniu satelitów na orbicie okołoziemskiej. Innym obszarem zastosowań mogą być przyszłe autonomiczne misje na powierzchni Marsa czy Księżyca. W skład zestawu sensorów wchodzą między innymi kamery światła widzialnego, lidar, kamera na podczerwień oraz zestaw pomocy nawigacyjnych. Koordynatorem projektu jest firma Thales Alenia Space.

Zespół polskich naukowców z Instytutu PIAP odpowiadał za opracowanie sensorów sił i momentów potrzebnych podczas operacji dokowania satelitów.  Kadra inżynierska I techniczna z PIAP odpowiadała również za integrację mechaniczną i  elektryczną zespołu czujników od partnerów konsorcjum oraz wsparcie testów na platformie robotycznej. Spółka Hertz Systems z Zielonej Góry działająca w ramach konsorcjum dostarczyła prototyp radaru do systemu dokowania satelitów.

Pełna informacja na ten temat znajduje się pod tym linkiem:

https://piap.pl/2019/12/19/projekt-i3ds-nagrodzony-za-rozwiazania-dla-robotyki-kosmicznej/

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.