• Banner PERASPERA

Korzyści dla polskiego sektora kosmicznego

Uczestnictwo przedstawicieli PAK w pracach europejskiego konsorcjum odpowiedzialnego za projekt PERASPERA pozwala im na współkształtowanie tematyki przyszłych konkursów dotyczących rozwoju robotyki w ramach programu Horyzont Europa. Otwiera też nowe możliwości promocji na forum ogólnoeuropejskim polskich technologii i osiągnięć w zakresie orbitalnej i planetarnej robotyki kosmicznej.

Dzięki udziałowi w konkursach dotyczących robotyki kosmicznej realizowanych w ramach programu PERASPERA krajowe podmioty uzyskują m.in.:

  • możliwość włączania się w projekty w zakresie robotyki orbitalnej i planetarnej komplementarne do inicjatyw ESA oraz udziału w misjach technologicznych we współpracy z największymi podmiotami europejskim (np. Airbus D&S, Thales Alenia Space, OHB),
  • możliwość przetestowania i doskonalenia posiadanych technologii w zakresie robotyki orbitalnej (np. serwisowanie satelitów, aktywne usuwanie tzw. kosmicznych śmieci) i planetarnej (np. eksploracja powierzchniowa, pobieranie próbek materiału spod powierzchni, autonomia ruchu w nieznanym środowisku planetarnym i pokonywanie długiego dystansu),
  • szansę na zdobycie dodatkowego doświadczenia w realizacji europejskich projektów, które może się przyczynić do poprawy ich konkurencyjności.

Przystąpienie Polski do konsorcjum PERASPERA i udział przedstawicieli PAK w pracach tego gremium zostały ujęte jako jeden z projektów do realizacji w ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.