• POLSA to bezpieczeństwo i działania na rzecz obronności

Sat4Envi - film 3-minutowy, wersja polska

Pobierz wideo (zapisz element docelowy jako)

GRAFIKA

Plansza tytułowa z logo projektu Sat4Envi

ANIMACJA

Ziemia widziana z orbity – wschód Słońca, satelita nad powierzchnią naszej planety, zdjęcia i zobrazowania satelitarne powierzchni Ziemi, różnego rodzaju satelity krążące po orbicie.

LEKTOR (V.O.)

Ziemia – planeta, na którą patrzymy każdego dnia. Odkąd możemy ją oglądać z orbity, dostrzegamy jednak więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Satelitarne obrazy Ziemi dostarczają informacji, których nie uzyskalibyśmy żadną inną drogą. To niezwykłe źródło wiedzy o naszej planecie może się teraz stać powszechnie dostępne.

Takie jest zadanie projektu Sat4Envi – systemu gromadzenia, udostępniania i promocji danych satelitarnych. To narzędzie, które ma sprawić, że wyniki obserwacji prowadzonych z kosmosu będą na wyciągnięcie ręki – w nauce, gospodarce i administracji publicznej.

PROGRAM COPERNICUS

Timelapse z przygotowań do startu satelity Sentinel-1A, nagranie ze startu rakiety z satelitą, animacje komputerowe różnych satelitów sieci Sentinel pracujących na orbicie wokół Ziemi (materiały ESA).

LEKTOR (V.O.)

Sat4Envi to skrót od Satellites for Environment, czyli „satelity dla środowiska”. Zadaniem systemu będzie rozpowszechnianie danych pochodzących z europejskiego programu Copernicus. To najszerzej zakrojony projekt obserwacji Ziemi w historii. Już teraz Copernicus jest trzecim największym dostawcą danych satelitarnych na świecie. Szczególnym wyzwaniem jest jednak gromadzenie i rozpowszechnianie tak dużej ilości danych. Rozwiązaniem tego problemu ma być właśnie Sat4Envi.

GRAFIKA

Pojawia się schematyczna grafika ilustrująca działanie systemu Sat4Envi – najpierw widzimy satelity na orbicie skanujące powierzchnię Ziemi, następnie transmisja z satelitów trafia do anten na terenie Polski, dane są symbolicznie porządkowane w centralnym komputerze, a w końcu widzimy jak dane z centrali są rozsyłane do różnych ośrodków w Polsce.

LEKTOR (V.O.)

Zadaniem systemu ma być gromadzenie i rozpowszechnianie danych z satelitów programu Copernicus oraz innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych. Wyniki obserwacji przesyłane z orbity będą rejestrowane za pomocą specjalnych stacji odbiorczych. Wszystkie dane trafią następnie do komputerowego archiwum. Tam będą przetwarzane do postaci użytecznej dla odbiorców. W końcu zostaną udostępnione instytucjom na terenie całego kraju. Dzięki systemowi Sat4Envi każdy zainteresowany podmiot będzie mógł za darmo uzyskać dostęp do źródła kompleksowych, aktualizowanych na bieżąco danych satelitarnych.

SIEDZIBY CZŁONKÓW KONSORCJUM

Grafika lokalizująca siedziby poszczególnych członków konsorcjum Sat4Envi.

LEKTOR (V.O.)

Liderem konsorcjum Sat4Envi jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W projekt zaangażowane są także Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej i działające przy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk Centrum Informacji Kryzysowej oraz  Polska Agencja Kosmiczna, która przygotowuje program edukacyjno-szkoleniowy na potrzeby administracji publicznej w zakresie wykorzystania danych satelitarnych w pracy urzędów.

ZASTOSOWANIA

Zdjęcia przykładowych zastosowań danych satelitarnych – tereny dotknięte przez klęski żywiołowe, obszary górnicze, zabudowania w miastach, pola uprawne, zobrazowania satelitarne wykorzystywane w zadaniach administracji publicznej

LEKTOR (V.O.)

System Sat4Envi ma sprawić, że dane satelitarne staną się dostępne w różnych dziedzinach – także tam, gdzie dotąd nie były wykorzystywane. Dane z satelitów mogą się stać nieocenionym narzędziem w przypadku klęsk żywiołowych, pozwalając na ich przewidywanie, ocenę skutków i szacowanie strat. Na terenach górniczych może pomagać w monitorowaniu szkód i zagrożeń wywoływanych przez działalność wydobywczą. W obszarach zurbanizowanych zdjęcia satelitarne otwierają nowe możliwości w zadaniach z zakresu gospodarki przestrzennej – od monitorowania zmian w sposobach użytkowania terenu, po wykrywanie samowoli budowlanych czy nielegalnych składowisk odpadów. Zdjęcia dostarczane przez satelity mogą być także narzędziem wykorzystywanym w leśnictwie i rolnictwie – służąc do monitorowania powierzchni upraw, a także skutków suszy i innych klęsk naturalnych. 

We wszystkich tych przypadkach system Sat4Envi zapewni szybki i darmowy dostęp do kompleksowych, aktualizowanych na bieżąco danych z największej satelitarnej sieci do obserwacji Ziemi. Gromadząc i udostępniając dane programu Copernicus, Sat4Envi będzie szansą na wykorzystanie satelitów i oferowanego przez nie unikatowego spojrzenia na powierzchnię Ziemi – wszędzie tam, gdzie może to przynieść korzyści.

PLANSZA KOŃCOWA

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.