• Banner PERASPERA

Najbliższe konkursy KE dotyczące robotyki kosmicznej w ramach programu Horyzont Europa

Na rok 2021 Komisja Europejska zaplanowała ogłoszenie dwóch kolejnych konkursów związanych z rozwojem robotyki planetarnej. Tematyka konkursów koncentruje się wokół technologii serwisowania satelitów na orbicie przy użyciu zrobotyzowanych systemów. Planowane ogłoszenie obydwu konkursów to IV kwartał 2021 r.

Są to następujące konkursy:

Konkursy zostały opisane w dokumencie „Horizon Europe Work Program 2021-2022/Cluster 4 „Digital, Industry and Space”, zatwierdzonym przez KE 16 czerwca 2021 r.  Obydwa tematy stanowią element mapy drogowej projektu Strategiczny klaster badawczy w robotyce kosmicznej (Strategic Research Cluster in Space Robotics) o akronimie PERASPERA. Pełna treść ogłoszeń konkursowych znajduje się w załączeniu.

Warto zauważyć, że konkurs HORIZON-CL4-2022-SPACE-01-11 dotyczy kontynuacji prac nad misją demonstrującą technologie robotyczne w zakresie serwisowania satelitów, montażu i możliwości produkcji elementów systemów satelitarnych na orbicie. Prace nad misją demonstratora technologii rozpoczęły się w I kwartale 2021 r. Obecnie realizowane są przez dwa europejskie konsorcja równoległe projekty dot. opracowania koncepcji i głównych założeń tej misji (fazy: A-B1). Są one finansowane z programu UE Horyzont 2020.

Pełny Program Pracy w ramach Horyzontu Europa na lata 2021-2022 w obszarze „Space” jest dostępny na dedykowanej platformie KE: Funding and tender opportunities, na której publikowane są m. in. postepowania konkursowe w ramach unijnych programów kosmicznych:

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home

 

link
Pobierz PDFEurope_Work_Program_2021_2022_space_robotics_calls
Europe_Work_Program_2021_2022_space_robotics_calls
link
Europe_Work_Program_2021_2022_space_robotics_calls
Europe_Work_Program_2021_2022_space_robotics_calls

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.